تحقیقات بازار چیست ؟

منظور از مطالعات بازار هرگونه اقدام یا فعالیت مرتبط با گردآوری اطلاعات درباره‌ی نیازها و ترجیحات بازار است. این مطالعات بر هر جنبه‌ای از کسب و کار نظیر برند، محصول، خدمات مشتری، بازاریابی و فروش تأثیر می‌گذارد. با درک اینکه مخاطب شما چه احساسی دارد و چگونه رفتار می‌کند، می‌توانید اقدامات لازم برای برآورده‌سازی این نیازها و کاهش ریسک مربوط به شکاف تجربه (شکاف میان آنچه مخاطبان شما انتظار دارند و آنچه شما واقعا ارائه می‌دهید) را به انجام برسانید.

مطالعات بازار باعث می‌شود که تیم فروش و بازاریابی به افرادی موفق و کارآمد تبدیل شوند، زیرا به آنها کمک می‌کند تا از اشتباهات اجتناب کنند، بر مفاهیم اصلی استوار باقی بمانند، و نیازهای مشتری را پیش‌بینی کنند. این وظیفه‌ی بخش توسعه محصول است که از نتایج این مطالعات برای دستیابی به بهترین راه‌حل ممکن استفاده کند. سپس، آنها بایستی راه‌حل به‌دست آمده را پیاده‌سازی کنند، اصلاح کنند، و نهایتا آن را با موفقیت به بازار ارائه دهند.

تمرکز مطالعات بازار غالبا به درک موارد زیر معطوف است:

 • مشتری (خریداران، مصرف کنندگان، افراد تأثیرگذار)
 • شرکت (طراحی محصول، تبلیغات، قیمت‌گذاری، چینش محصول، خدمات، فروش)
 • رقبا (و نحوه‌ی تعامل آنها در محیط بازار)

در گذشته برخی از افراد در انجام این مطالعات موفق عمل کرده‌اند و کسب‌و‌کارها به توانایی آنها برای انجام این مطالعات اعتماد داشته‌اند. چنین شرایطی همیشه صادق خواهد بود، زیرا برندها بر‌اساس ظرفیت داخلی، تخصص، و بودجه‌ی خود هدایت می‌شوند. با این حال، تکیه بر مطالعات گذشته بدان معناست که برندها در همگام شدن با سرعت تغییرات دچار چالش می‌شوند. از طرفی خود مشتریان نیز متضرر می‌شوند زیرا نیازهای آنها نمی‌تواند از طریق مطالعات بازاری که وابسته به یک مقطع زمانی خاص است، برآورده شود.

 • مصرف‌کنندگان من چه کسانی هستند و تقسیم‌بندی و اولویت‌بندی آنها به چه نحوی باید باشد؟
 • آنها در رده‌بندی بازار من به دنبال چه هستند؟
 • میزان خرید آنها چقدر است، و محرک‌ها، موانع و عادات خرید آنها چیست؟
 • آیا تلاش‌های بازاریابی و ارتباطات من دارای تطابق خواهند بود؟
 • آیا برند من قوی است؟
 • کدامیک از ویژگی‌های محصول دارای بیشترین اهمیت است؟
 • آیا محصول من برای عرضه آماده است؟
 • آیا برنامه‌های قیمت‌گذاری و بسته‌بندی من بهینه شده است؟

اینها سؤالاتی است که برندها در پی پاسخگویی به آنها هستند، اما بسیاری از آنها فرآیند گردآوری داده‌ها را طاقت‌فرسا، وقت‌گیر و پرهزینه تلقی می‌کنند. اصلی‌ترین چالش موجود، آگاهی از این امر است که نقطه‌ی شروع کار کجاست؟  در این مرحله است که همکار خارجی نظیر ما میتواند در نیل به اهدافتان شما را یاری نماید .

 همچنین بخوانید : مدل Kano

مطالعات بازار به چه دلیل دارای اهمیت است؟

 «اگر به انجام کارهایی که همیشه انجام می‌دادید، ادامه دهید، همان نتایج قبلی را کسب خواهید کرد.»

با اینحال اگر همیشه موفق عمل کرده‌اید، این گفته چندان هم تهدیدآمیز به نظر نمی‌رسد، درست است؟

خیر اشتباه است.

ادامه دادن به کاری که همیشه انجام می‌دادید بدان معناست که از پیشرفت عقب خواهید ماند (و احتمالا رو به افول خواهید رفت) یعنی به مسیری که تمام برندهای فراموش شده رفته‌اند، هدایت خواهید شد.

شرکت کداک  را در نظر بگیرید. این شرکت برای چندین دهه تاثیرگذارترین عامل در بازار عکاسی بود، آیا به یاد دارید؟ با رونق گرفتن عکاسی دیجیتال، کداک تصمیم گرفت که همان کاری را که همیشه انجام می‌داد، ادامه داد. تجارت آنها شکست خورد، و مردم آنها را فراموش کردند.

اکنون فوجی فیلم یعنی یکی از بزرگترین رقبای کداک را در نظر بگیرید. این شرکت کاملا برعکس این روند عمل کرد، و به دنبال راه‌هایی بود که تخصص خود در صنعت فیلم را بر روی فناوری هزاره‌ی ‌‌جدید نیز اعمال کند. شرکت آنها همچنان قوی باقی ماند.

همین امر در انجام مطالعات نیز صادق است. اگر همان مطالعات قدیمی بازار را انجام می‌دهید، با همان افراد مسن صحبت می‌کنید و همان نظرسنجی‌های خسته‌کننده‌ی قدیمی را به انجام می‌رسانید، مسلما همین حالا هم از قافله عقب مانده‌اید.

در رابطه با اینکه چه نوع تحقیقات بازار مورد نیاز است، چگونه تصمیم می‌گیرید؟ جواب این پرسش به این موضوع بستگی دارد که به چه اطلاعاتی نیاز دارید و اهداف کسب و کار شما چیست.

همچنین بخوانید :تحقیقات بازاریابی در صنعت گردشگردی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *