تحقیقات بازار در حوزه‌ی گردشگری

هدف مطالعات بازاریابی گردآوری اطلاعات مهم از مشتریان است. در حوزه‌ی گردشگری، گردشگران همان مشتریان شما تلقی می‌شوند. حوزه‌ی گردشگری نیز مانند هر رشته‌ی تجاری نیازمند تقویت ارتباط با مشتریان، آن هم از طریق بهبود کیفیت خدمات است. مطالعات بازاریابی می‌تواند به عنوان ابزاری مهم در برآورده‌سازی این نیاز عمل کند.

عملکرد

تحقیقات بازاریابی گردشگری به سازمان‌ها و مشاغل حوزه‌ی گردشگری این امکان را می‌دهد تا اطلاعاتی را که منعکس کننده‌ی رضایت، خواسته‌ها و نیازهای مشتری است، گردآوری و ادغام کنند. این مطالعات همچنین می‌توانند آماری از تعداد بازدیدها، پروفایل‌ها و ویژگی‌های مشتری ارائه دهند. از طرفی این مطالعات می‌توانند به سنجش این موضوع بپردازند که کدام امکانات و فعالیت‌ها در میان گردشگران بسیار محبوب است، و کدام بخش از خدمات ارائه شده نیازمند بهینه‌سازی است. به‌ واسطه‌ی این مطالعات همچنین می‌توانید اطلاع یابید که استراتژی‌های تبلیغاتی شما تا چه اندازه در جذب گردشگران موثر بوده است.

الزامات

در انجام مطالعات بازاریابی، مهم‌ترین عنصر پرسیدن سؤالات درست است. سوالات درست همیشه به نتیجه‌گیری‌های دقیق منتهی می‌شوند. فرآیند تحقیق مستلزم یک فرآیند نظرسنجی سازمان یافته است، که در جهت دستیابی به اطلاعات مورد نیاز و نتایج معتبر انجام می‌گیرد. پرسشنامه‌ی نظرسنجی بایستی واضح و شفاف بوده، و پاسخگویی به آن آسان باشد. یکی دیگر از الزامات مطالعات بازاریابی، نمونه‌ی پاسخ‌دهندگان است. این مقوله به مشتریانی اشاره دارد که به پرسشنامه‌ها پاسخ خواهند داد. مطالعات بازاریابی بایستی توسط تیمی از افراد آگاه و دارای تجربه در این زمینه، اداره و نظارت شود.

فواید

در صورت دستیابی به اطلاعات مربوط به مشتریان، قادر خواهید بود تا تصمیمات و برنامه‌ریزی‌های حساب شده‌ای را برای جلب رضایت مشتریان و ارائه‌ی خدمات بهتر اتخاذ کنید. این تصمیمات ممکن است شامل بهبود امکانات، فعالیت‌های سرگرمی و خدمات مشتری باشد. جلب رضایت مشتریان به بازدیدهای مکرر آنها منتهی می‌شود. متقابلا خود این مشتریان نیز به ابزارهای تبلیغاتی تبدیل می‌شوند، زیرا تجربه‌ی خود را با خانواده و دوستان به اشتراک می‌گذارند. با بهره‌گیری از مطالعات بازاریابی، می‌توانید طراحی بسته‌ها و معاملات را به‌‌انجام رسانده و آنها را به طور مطلوبی به بازار هدف انتقال دهید. گام‌ برداشتن در مسیر نوآوری تاثیر مطلوبی بر شهرت کسب‌و‌کار شما خواهد داشت.

ملاحظات

روش به‌کار گرفته شده برای تحقیق نیز بسیار حائز اهمیت است. به مشتریان باید زمان کافی برای پاسخگویی به نظرسنجی داده شود، از طرفی خود این مشتریان نیز بایستی به طور تصادفی انتخاب شوند تا از هرگونه سوگیری در نتایج اجتناب شود. خدمات تحقیقات بازار در حوزه‌ی گردشگری بایستی به طور مکرر انجام شود تا بتواند تاثیرگذار باشد. روند بازار گردشگری ممکن است به طور ناگهانی یا طی یک دوره‌ی زمانی تغییر کند. رویدادها و موقعیت‌های سیاسی و اقتصادی می‌توانند به عنوان عوامل موثر بر روی این تغییر عمل کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *