تحلیل کانو: توضیح مدل کانو

تحقیقات بازاریابی روش های متفاوتی دارد .تحلیل کانو ابزاری است که به شما کمک می‌کند تا محصول و خدمات خود را براساس احساسات مشتری ارتقا دهید. تحلیل کانو چیست و نحوه‌ی به‌کارگیری آن چگونه است؟

خدمات تحقیقات بازار همیشه مهم بوده است .وقتی نوبت به ایجاد و توسعه‌ی محصولات جدید می‌رسد، همه هیجان‌زده می‌شوند. از مرحله‌ی ایده‌پردازی گرفته تا مدیریت پروژه، تمامی اعضای تیم ایده‌هایی در سر دارند و می‌خواهند همه چیز را تحقق ببخشند. اگرچه این اشتیاق بسیار خوب است، اما مورد اجنتاب ناپذیر این است که در این شرایط تیم‌ها با تعداد زیادی از ویژگی‌هایی روبرو می‌شوند که بایستی در نظر گرفته شوند، به همین دلیل نمی‌توانید تشخیص دهید که نقطه‌ی آغاز کار از کجا خواهد بود. در این بین، شروع به پرسیدن این سوالات می‌کنید که کدام ویژگی‌ها می‌توانند بسیار تاثیر گذار باشند، و کدام ویژگی‌ها ممکن است به ضرر مالی منتهی شوند.

همچنین ممکن است به قابلیت استفاده‌ی برخی از ویژگی‌ها و اینکه آیا آنها ارزشی را برای مشتریان شما به ارمغان می‌آورند یا نه، شک داشته باشید. مهم‌تر از همه، زمان و هزینه‌ی صرف شده برای ارتقای اشتباه ویژگی‌ها می‌تواند پیشرفت شما و تیم‌تان را ماه‌ها به عقب بیندازد.

اینجاست که تحلیل کانو وارد عمل می‌شود. در این راهنمای نهایی، ما به بررسی این موضوع می‌پردازیم که چگونه می‌توان از  تحلیل کانو در راستای بهبود محصولات و خدمات، و بهبود فرآیند استفاده کرد. در این بین بهترین پشتیبانی عملی را نیز به شما ارائه خواهیم داد.

تحلیل کانو چیست؟

مدل تحلیل کانو که تحت عنوان رویکرد «لذت مشتری در مقابل سرمایه‌گذاری پیاده‌سازی» نیز شناخته می‌شود، یک ابزار تجزیه و تحلیل است که به شما این امکان را می‌دهد تا درک کنید که چگونه می‌توان واکنش‌های احساسی مشتری به محصولات یا ویژگی‌ها را اندازه‌گیری و بررسی کرد. با استفاده‌ی از پرسشنامه‌ی مدل کانو (که برای انجام تحقیقات متمرکز بر مشتری به‌کار می‌رود)، ویژگی‌های محصول در مقیاس‌های دو محوری طبقه‌بندی می‌شوند: یعنی رضایت و عملکرد. بدین‌طریق، کسب‌وکارها می‌توانند ویژگی‌ها را بر روی نقشه‌ی راه محصول اولویت‌بندی کنند. این اولویت‌بندی بر‌اساس میزان احتمال رضایت مشتریان و سرمایه‌گذاری پیاده‌سازی انجام می‌شود. بنابراین یک رویکرد راهبردی‌تر و مشتری‌مدارتر برای توسعه‌ی محصول به شمار می‌آید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *