مبانی تحقیقات بازار 6

قانون حفاظت از داده ها

 در سال 1999 قانون حفاظت از داده 1998 تمدید شد. تعریف داده در حال حاضر شامل تمام سوابق دستی و الکترونیکی می شود – از جمله ضبط های ویدئویی و بحث های گروهی. بر اساس مقررات جدید، اکنون اشاره خاصی به داده های شخصی حساس وجود دارد: اطلاعاتی که در مورد منشاء نژادی یا قومی ارسال می شود.

عقاید سیاسی؛ اعتقادات مذهبی یا سایر باورهای مشابه؛ سلامت جسمی یا روانی؛ زندگی جنسی؛ و محکومیت های کیفری یا دادرسی. شرایطی تعیین شده است که تحت آن داده های شخصی حساس ممکن است به طور قانونی پردازش شوند. قانون 1984 سیستمی را برای ثبت نام برای همه کاربران داده های شخصی مشمول این قانون تعیین کرد.

 نام و آدرس کاربر داده؛ شرح داده های شخصی نگهداری شده؛ هدفی که داده ها برای آن نگهداری می شوند؛ شرح منابعی که داده ها از آنها مشتق شده اند؛ توصیف افرادی که ممکن است داده ها برای آنها فاش شود. نام مکان های خارج از بریتانیا که ممکن است داده ها به آنجا ارسال شوند. و آدرسی برای دریافت درخواست‌های سوژه‌های داده که مایل به دسترسی به داده‌ها هستند.

قانون سال 1998 یک سیستم جدید اطلاع رسانی را معرفی کرد. لازم به ذکر است نگهداری یا استفاده از هر گونه داده به گونه ای که با ورودی ثبت شده مغایرت داشته باشد خلاف قانون است. ورودی های ثبت شده برای دوره های خاص معتبر هستند و تغییرات باید به طور رسمی ثبت شوند.

 این قانون به افراد مربوط می شود، نه نهادهای شرکتی، و به پردازش داده ها به روش دستی اشاره نمی کند. (راهنماهای مفید برای قانون حفاظت از داده ها در اداره ثبت حفاظت از داده ها، خانه اسپرینگفیلد، واتر لین، ویلمزلو، چشایر SK9 5AX موجود است.)

تغییر نقش تحقیقات بازار

 در سال‌های آینده، تأمین‌کنندگان تحقیقاتی موفق باید با مشتریان تحقیقاتی خود همکاری نزدیک داشته باشند. این احتمال وجود دارد که بسیاری از کارهای روزمره که قبلاً توسط دپارتمان های تحقیقات بازار داخلی انجام می شد به آژانس های تحقیقاتی تخصصی برون سپاری شود.

این امر مستلزم آن است که آژانس‌ها باید درک بهتری از مشکلات مشتریان خود و روشی که داده‌های نظرسنجی تحقیقاتی می‌توانند به حل چنین مشکلاتی کمک کنند، داشته باشند.

پژوهشگران در درجه اول گردآورنده داده نیستند، اگرچه جمع آوری داده ها ضروری است و کار باید به درستی سازماندهی و کنترل شود. با این حال، مهارت تخصصی محققان این است که بتوانند تشخیص دهند که چگونه تحقیق می تواند به حل یک مشکل کمک کند و به شرکت در تصمیم گیری بهتر کمک کند.

این مهارت و خلاقیت است که بخشی از دانستن نحوه به دست آوردن اطلاعات ارزشمند است، چگونه به مشتریان کمک کنیم تا بفهمند چه داده هایی به آنها می گویند و در نتیجه چه تصمیماتی باید اتخاذ کنند.

 در دهه گذشته تغییرات اساسی در تجارت تحقیقات بازار رخ داده است. به ویژه تغییرات قابل توجهی در روش خرید و فروش تحقیق و نحوه انجام تحقیقات ایجاد شده است. در طول دهه 1980 اندازه بخش‌های تحقیقات بازار کاهش یافت و تأمین‌کنندگان تحقیقات اغلب خود را درگیر مدیریت برند و بازاریابی می‌دانستند تا مدیران تحقیقات بازار داخلی.

برای مدت طولانی، تأمین‌کنندگان تحقیقاتی از این واقعیت که به ندرت مستقیماً با مدیرانی که از داده‌های تحقیقاتی ارائه شده استفاده می‌کردند، سروکار داشتند، ابراز تأسف می‌کردند. تغییر شرایط به این معنی بود که محققان باید مستقیماً با مدیران برند و بازاریابی سروکار داشته باشند و به آنها کمک کنند تا بهترین استفاده را از تحقیقات انجام دهند.

 متأسفانه، همه چیز آنطور که پیش بینی می شد درست نشد. مشکلات عملی وجود داشته است، مانند اینکه نیازهای تحقیقاتی به اندازه کافی در شرکت های کاربران تحقیقاتی پیش بینی نشده است. تامین کنندگان تحقیقاتی همچنین باید اذعان کنند که مدیران برند و بازاریابی از اطلاعاتی استفاده می کنند که داده های تحقیقات بازار تنها بخشی از آن است.

مجریان متخصص تحقیق نیستند و عمق یکسانی در فرآیند تحقیق ندارند. در عمل، داده‌های تحقیقات بازار در حال حاضر بیشتر به‌عنوان ورودی اجزای فعالیت کلی یک شرکت خریداری می‌شوند تا نیازهای مشتری خاص برای یک پروژه خاص.

 با افزایش استفاده از تکنیک های کامپیوتری، ایمیل و اینترنت به عنوان ابزاری برای برقراری ارتباط با مشتریان، خرده فروشان و مصرف کنندگان، احتمالاً روش های جمع آوری داده ها در آینده تغییر خواهد کرد.

روند ده سال گذشته که در آن بسیاری از بخش‌های تحقیقات بازار لغو شده یا با بخش‌های بازاریابی ترکیب شده‌اند نیز احتمالاً معکوس خواهد شد. مهارت‌های منحصربه‌فرد پژوهشگر متخصص بازار بهتر درک و قدردانی می‌شود.

 بعید است که دپارتمان‌های تحقیقاتی بازار داخلی دوباره توسعه پیدا کنند، اما ایجاد تیم‌های تخصصی کوچک و سطح بالا از محققان در شرکت‌های بزرگ و متوسط محتمل است. چنین تیم هایی نقش تخصصی را در توسعه خلاصه های تحقیقاتی ایفا می کنند که امکان در دسترس قرار گرفتن اطلاعات را در صورت لزوم و در صورت نیاز فراهم می کند. آنها همچنین کمک قابل توجهی به نحوه استفاده از اطلاعات در یک سازمان بازاریابی خواهند داشت.

استفاده از اینترنت برای تحقیقات بازاریابی

 اینترنت پتانسیل قابل توجهی به عنوان ابزاری برای تحقیقات بازاریابی دارد. این امکان را فراهم می کند که تحقیقات بازاریابی اولیه نسبت به استفاده از رسانه های سنتی هزینه کمتری داشته باشد. با این حال، چنین تحقیقاتی فقط می تواند واقعاً اکتشافی باشد. در استفاده از اینترنت برای جمع‌آوری داده‌ها و اطلاعات، محدوده چارچوب نمونه‌گیری محدود به آن دسته از اعضای جامعه اینترنتی است که موافق پاسخگویی هستند.

باید در نظر داشت که جمعیت شناسی کاربران اینترنت با جمعیت عمومی متفاوت است. نتایج تحقیقات بازاریابی اینترنتی معمولاً نباید به کل جمعیت تعمیم داده شود. با این حال، از آنجایی که خانوارهای بیشتری به اینترنت دسترسی پیدا می کنند، این مشکلی است که ممکن است در زمان مناسب حل شود.

 فرم های خود تکمیلی صفحه وب، ارزیابی نگرش ها، خواسته ها و ارزش های مشتریان یک سازمان را تسهیل می کند. به عنوان مثال، یک شرکت ممکن است از یک فرم خود تکمیلی برای اطلاع از مشخصات جمعیتی و ترجیحات محصول مشتریان خود استفاده کند. شرکت ممکن است از چنین داده هایی به عنوان مبنایی برای تقسیم بندی بازار خود استفاده کند.

اینترنت ممکن است در طول توسعه محصول/خدمت مورد استفاده قرار گیرد. یک شرکت می تواند به سرعت افکار مشتریان را در مورد تغییرات محصول یا محصولات جدید قبل از هر گونه سرمایه گذاری تحقیق و توسعه ارزیابی کند. به همین ترتیب، شرکت ها می توانند اطلاعات زیادی را از طریق نظارت بر گروه های بحث که از اعضای پایگاه مشتریان شرکت تشکیل شده اند، به دست آورند. مدیران می توانند از این اطلاعات نه تنها برای آگاهی از نقاط قوت و ضعف محصولات یا خدمات خود، بلکه همچنین برای رقبای خود استفاده کنند.

نیاز به خلاقیت بیشتر در تحقیق ما در جهانی زندگی می کنیم که در حال تغییر مداوم و سریع است. مرتباً با موقعیت هایی مواجه می شود که قبلاً به وجود نیامده است. فناوری، رقابت، تغییر در ارزش‌های اجتماعی، انتظارات جدید مشتریان، تحولات اقتصادی و انواع دیگر تغییراتی که می‌تواند در محیط کسب‌وکار رخ دهد .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *