مبانی تحقیقات بازار 5

تلاش برای جمع‌آوری چنین اطلاعاتی برای هر شرکتی بسیار پرهزینه و زمان‌بر است. استفاده از شرکت های خارجی زمانی مطلوب است که رازداری از اهمیت بالایی برخوردار باشد. این مهم در جایی است که شناخت شرکت و محصولات آن بر پاسخ های داده شده توسط افراد شرکت کننده در تحقیق تأثیر می گذارد.

انواع تحقیقات موجود

تعدادی از انواع تحقیقات بازاریابی توسط آژانس های تخصصی ارائه می شود:

مطالعات سفارشی طراحی شده: طراحی شده برای پاسخگویی به نیازهای خاص خریدار.

مطالعات همبسته: نظرسنجی‌های در حال انجام که به طور مداوم یا دوره‌ای با استفاده از داده‌های پایه یکسانی که به طور جداگانه به مشتریان متعدد گزارش می‌شوند، انجام می‌شوند. گزارش ها را می توان برای رفع نیازهای مشتری تنظیم کرد.

مطالعات استاندارد شده: بر اساس روشی برای انجام کارها (معمولاً یک روش منحصر به فرد) مانند آزمایش کپی، بازاریابی آزمایشی شبیه سازی شده یا راه اندازی یک پانل مصرف کننده یا یک مطالعه همه جانبه. تجهیزات یا امکانات ویژه ممکن است بخشی داخلی از خدمات باشد.

آژانس‌های خارج از کشور، که تحقیقات ارائه می‌دهند، ممکن است بر اساس نوع و مکانشان طبقه‌بندی شوند.

شرکت های محلی انواع خاصی از کمک ها را ارائه می دهند

این شرکت ها ممکن است در مصاحبه، شنود مراکز خرید، تحقیقات تلفن و غیره تخصص داشته باشند. آنها ممکن است وظایف محلی ویژه ای را برای شرکت های تحقیقاتی بزرگ و سراسری انجام دهند.

چنین شرکت هایی اغلب تسهیلاتی را برای گروه های متمرکز و سایر انواع تحقیقات ارائه می دهند و ممکن است تحقیقاتی غیر از تخصص های خود انجام دهند.

شرکت های تحقیقاتی ملی

آژانس هایی از این نوع ممکن است بتوانند تقریباً تمام انواع تحقیقات بازاریابی را انجام دهند. شرکت ها اغلب مشاوره در زمینه بازاریابی و حتی مدیریت عمومی ارائه می دهند. آنها همچنین ممکن است اطلاعات مبتنی بر کامپیوتر را برای استفاده در پایگاه های داده، تصمیمات استراتژی بازاریابی و موارد مشابه ارائه دهند.

 مشاوران در تخصص های مختلف

 این شرکت ها ممکن است در مورد بسته بندی، تبلیغات و مشکلات پرسنل مشاوره و راهنمایی کنند. آنها همچنین ممکن است پیشنهاد انجام برخی تحقیقات مربوط به تخصص های خود را ارائه دهند.

این شرکت ها ممکن است زمینه های اصلی مورد علاقه مانند مهندسی یا الکترونیک داشته باشند. تحقیقات ارائه شده توسط مشاوران می تواند شامل مطالعات خارجی ضروری، هم بازاریابی و هم فنی باشد.

انتخاب یک شرکت تحقیقاتی خارجی

در مورد انتخاب یک سرویس تحقیقاتی در حال انجام، خریدار باید نه تنها به قابلیت اطمینان روش تحقیق ارائه شده فکر کند، بلکه باید به این فکر کند که آیا شرکت تحقیقاتی احتمالاً در تجارت باقی می‌ماند یا خیر. برای خدمات با رویه‌های استاندارد،

 عنصر حیاتی این است که آیا مفهوم رویه انتخاب شده می‌تواند اطلاعات لازم را تولید کند یا خیر. کیفیت کار مهم است، اما این احتمال وجود دارد که یک شرکت تحقیقاتی در صورتی که کیفیت کارش ضعیف بود، هنوز وارد تجارت نشود.

در انتخاب یک آژانس خارجی، باید به میزان نیاز به دانش عمیق از شرکت کارفرما و رشته آن و مهارت آژانس در نوع تحصیلی که باید انجام شود، توجه شود. یک آژانس خارجی اغلب به چند هفته آموزش یا آموزش در مورد شرکت و مشکلات بازاریابی آن نیاز دارد تا بتواند بفهمد مشتری چه نیازی دارد.

ملاحظات اخلاقی در تحقیقات بازاریابی

همزمان با افزایش مصرف گرایی و قوانین حقوق برابر، مردم نسبت به حقوق خود، به ویژه در بازار، بیشتر دفاع کرده اند. افزایش نگرانی برای حفظ حریم خصوصی، عدم تمایل به استفاده به عنوان خوکچه هندی برای محصولات جدید و افزایش بی میلی به پذیرش ادعاهای تحقیقاتی برای محصولات جدید در تبلیغات، چشم انداز جدید بسیاری از مصرف کنندگان را مشخص می کند.

 در به کار بردن اصطلاح «اخلاق» در پژوهش بازاریابی، فرض بر این است که اخلاق شامل ارزیابی یک عمل از نظر اخلاقی درست یا غلط بودن آن عمل است. هر جامعه ای دارای استانداردهایی است که انتظار دارد اعضای خود به آن پایبند باشند.

گاهی اوقات، این استانداردها کاملاً دقیق هستند و اختلاف کمی در مورد معنای آنها وجود دارد. با این حال، در مواقع دیگر، استانداردها کاملاً کلی هستند و می توانند به روش های مختلفی تفسیر شوند. بیشترین نگرانی، رفتار محققان بازاریابی با شرکت کنندگان است. سوء استفاده هایی که در این زمینه ایجاد می شود به سه دسته کلی تقسیم می شوند: تجاوز به حریم خصوصی، اعمال فریبنده و تحمیل.

به مسئله حریم خصوصی با این حال، در واقع تعیین اینکه چه زمانی به حریم خصوصی شخص تجاوز شده است ممکن است دشوار باشد. به عنوان مثال، آیا مشاهده اقدامات یک خریدار در سوپرمارکت، تجاوز به حریم خصوصی او است؟ آیا سؤال از شخص در مورد درآمد، استفاده از محصول یا برنامه های خرید آتی او تجاوز به حریم خصوصی است؟

 تا به حال، احساس می شد که مشاهده اقدامات عمومی یک فرد (مثلاً خرید در سوپرمارکت) به حریم خصوصی افراد تجاوز نمی کند. همچنین گفته می شود که اطلاعاتی که پاسخ دهندگان به میل خود در یک نظرسنجی ارائه می کنند، به منزله تجاوز به حریم خصوصی نیست،

 زیرا مشارکت فرد متضمن رضایت است. با این حال، در حال حاضر سؤالاتی در مورد اینکه آیا بسیاری از پاسخ دهندگان در نظرسنجی ها از زمانی که در موقعیت هایی قرار دارند که باید اطلاعات ارائه دهند (همانطور که در مطالعات سرشماری دولتی انجام می شود) و زمانی که در موقعیت هایی قرار می گیرند که حق انتخاب واقعی دارند یا خیر، قدردانی می کنند.

 برای ارائه اطلاعات از آنجایی که هیچ تعریف قابل قبولی از حریم خصوصی وجود ندارد، تجاوز به حریم خصوصی یکی از نگرانی های قابل توجهی برای محققان بازاریابی است.

شیوه های فریبنده

زمانی که محققی هدف تحقیق، حمایت مالی، وعده ناشناس ماندن، مدت زمان لازم برای شرکت در تحقیق یا انگیزه شرکت در آن را به اشتباه بیان می کند، عملی فریبنده است. شاید بدنام ترین فریب، دستیابی به سطح فروش تحت عنوان تحقیقات بازاریابی باشد.

ارائه یک تعریف عملیاتی از فریب در تحقیقات بازاریابی ممکن است با دقت مطلق دشوار باشد. یک منشور اخلاقی باید روشن کند که چه اقداماتی ممکن است عمل قابل قبول تلقی شوند.

ملاحظات اخلاقی در آزمایش چشایی با داروها

انجمن تحقیقات بازار هیچ اشاره ای به آزمایش داروها در آیین نامه رفتار خود ندارد. قانون غذا و دارو باترورث الزامات آزمایشات بالینی اثربخشی محصولات را به تفصیل شرح می دهد، اما هیچ تعریفی از الزامات برای آزمایش سایر جنبه های محصولات دارویی مانند قابلیت پذیرش طعم ارائه نمی دهد.

 در واقع، هیچ دستورالعمل واقعی برای تست طعم و مزه داروها وجود ندارد. مسئولیت طراحی تحقیقات مصرف کننده ایمن بر عهده آژانسی است که کار را انجام می دهد. علاوه بر این، ارائه یک آژانس اقدامات کافی برای اطمینان از ایمنی پروتکل تحقیق انجام می دهد، مسئولیت ایمنی محصول واقعی و مواد تشکیل دهنده محصول بر عهده سازنده است.

به طور فزاینده ای، داروهای بدون نسخه برای شرکت های داروسازی اهمیت بیشتری پیدا می کنند. تولیدکنندگان می توانند با افزایش جذابیت محصولات خود برای مصرف کنندگان، فروش و سهم بازار را افزایش دهند. فعالیت‌های تحقیقاتی در مورد فرمول‌بندی مجدد محصولات برای دستیابی به ویژگی‌های طعم بهتر و آزمایش‌های بعدی با مصرف‌کنندگان برای بررسی ترجیحات یا اثبات ادعاهای مطرح شده در مورد طعم افزایش یافته است.

نگرانی های اخلاقی

 با این وجود، این نوع تحقیقات نگرانی های اخلاقی ایجاد می کند زیرا بسیاری از محصولات آزمایش شده حاوی داروهای فعال هستند. با این حال، مسائل مربوط به نشان دادن ارجحیت یک محصول به محصول دیگر از نظر طعم کاملاً متفاوت از مسائل کارآزمایی بالینی است.

Reading Scientific Services Ltd (RSSL) یک شرکت مشاوره علمی چند رشته‌ای است که خدمات تحقیقاتی و تحلیلی را برای صنایع غذایی، نوشیدنی، کالاهای مصرفی، مواد شیمیایی و بهداشتی ارائه می‌کند.

در هر دو تجزیه و تحلیل دارویی معمولی و تحقیقاتی از جمله ارزیابی حسی و تحقیقات مصرف کننده تخصص دارد. هنگام انجام تحقیقات مصرف کننده در مورد محصولات دارویی، دوز دریافتی هر پاسخ دهنده باید محدود باشد. در عمل این به معنای کنترل است.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *