مبانی تحقیقات بازار 10

 در مسیر جستجوی اطلاعات، استفاده از نمایه ها، چکیده ها، راهنماها و سایر راهنماهای موجود مفید است. شما باید تفاوت بین یک چکیده و یک نمایه را درک کنید. در حالی که یک چکیده محتویات اساسی یک نشریه را در چند خط ارائه می‌کند، یک نمایه تنها حداقل داده‌های مربوط به انتشار را نشان می‌دهد: نویسنده، ناشر، تاریخ انتشار و غیره.

امروزه مجموعه‌ای از چکیده‌ها را می‌توان به صورت الکترونیکی روی دیسک‌های CD-ROM یا اینترنت جستجو کرد و در فلاپی دیسک یا فایل دیسک سخت ذخیره کرد. از آنجایی که اطلاعات ذخیره شده در فرمت ASCII هستند، این فایل ها ممکن است متعاقباً برای تجزیه و تحلیل یا کاوش بیشتر در پردازشگرهای کلمه یا پایگاه داده خوانده شوند.

 نقطه شروع

در بررسی داده های ثانویه تحقیقات و پژوهش بازار این است که مطمئن شوید موضوعی را که در مورد آن به اطلاعات نیاز دارید به درستی شناسایی کرده اید. این ابتدا شامل فهرست کردن همه دسته‌ها یا عناوین ممکن است که ممکن است تحت آن موضوع توسط سایر محققان یا نویسندگان مورد بحث قرار گیرد. ایده خوبی است که در مرحله اول موضوعات را نسبتاً گسترده کنید تا جنبه های مهم نادیده گرفته نشوند. هنگامی که این سرفصل ها مشخص شدند، می توان توجه را به کمک هایی معطوف کرد که شما را در مسیر درست راهنمایی می کنند.

 ابتدا، باید مطمئن شوید که آیا کتابشناسی در مورد این موضوع از قبل وجود دارد یا خیر. انتشاراتی به نام فهرست کتاب‌شناسی: کتاب‌شناسی انباشته‌ای از کتاب‌شناسی‌ها، که توسط شرکت HH Wilson، نیویورک منتشر شده است، نقطه شروع مفیدی است. این نشریه فهرستی از کتاب‌ها، نشریات و سایر نشریات مرتبط با موضوعات شناسایی شده را فهرست می‌کند.

کتابشناسی ملی بریتانیا

از سال 1950 منتشر شده است و عموماً برای مشاوره در کتابخانه های عمومی در دسترس است. حجم های تجمعی وجود دارد و توصیه می شود از فهرستی استفاده کنید که اصطلاحات یا موضوعاتی را که ممکن است در نظر نگرفته اید فهرست کند. اکثر کتابخانه های دانشگاهی دارای طیف گسترده ای از کتابشناسی ها و فهرست ها هستند که زمینه های اصلی تحصیلی را پوشش می دهند. اگر موضوع منحصر به فرد باشد، ممکن است کتابشناسی وجود نداشته باشد. در این صورت، باید یک کتابشناسی برای خود بسازید.

کمک برای کتاب

 هر کتابخانه ای یک فایل کاتالوگ کارتی در مورد آنچه که در آن وجود دارد نگهداری می کند و این معمولاً باید نقطه شروع اکثر تحقیقات کتابخانه ای باشد. اکثر سیستم‌های فهرست، اطلاعات کتاب‌ها را حداقل به دو صورت ارائه می‌کنند: بخش نویسنده-عنوان برای کسانی که به دنبال آثار یک نویسنده خاص هستند، و بخش موضوع برای کسانی که به دنبال اطلاعات در مورد یک موضوع خاص هستند. در جایی که کتاب در کتابخانه نگهداری نمی شود،

معمولاً تسهیلات امانت بین کتابخانه ای وجود دارد. بسیاری از کتابخانه‌های بریتانیا دارای امکاناتی هستند که محققان را قادر می‌سازد تا پایگاه داده را بر روی یک CD-ROM بررسی کنند. آبگرم بوستون جزئیات 500000 کتاب موجود در مجموعه امانت بین کتابخانه ای ملی کتابخانه بریتانیا را شرح می دهد. پایگاه داده دیگری به نام Bookbank نیز جزئیات کتاب های منتشر شده در بریتانیا را ارائه می دهد.

کتاب‌های چاپی

(بریتانیا و ایالات متحده آمریکا) محققان را قادر می‌سازد تا همه کتاب‌هایی را که منتشر شده و در حال چاپ هستند شناسایی کنند. سیستم های معادل در اکثر کشورهای دیگر کار می کنند. تسهیلات امانت بین کتابخانه ای ممکن است به صورت متقابل بین تعدادی از کتابخانه های منطقه ای و/یا محلی عمل کند. از طرف دیگر، کتابخانه بریتانیا در آبگرم بوستون در یورکشایر خدماتی را برای کتاب ها و مقالات دوره ای ارائه می دهد. محققان ممکن است بازدید از مرکز کتابخانه بریتانیا در آبگرم بوستون را مفید بدانند، اما باید توجه داشت که اطلاع قبلی در مورد بازدید قدردانی می شود.

 کمک برای نشریات

 تعداد زیاد نشریات و مقالات متنوع آنها به این معناست که محقق باید در جستجوی داده های مناسب به نمایه ها تکیه کند. بیشتر این فهرست ها را می توان در حوزه های مرجع کتابخانه ها یافت.

فهرست نشریات بین‌المللی اولریش (نیویورک: بوکر) مکان خوبی برای شروع است زیرا تخصص‌های موضوعی و جزئیات انتشار مجلاتی را که در حال حاضر در دسترس هستند فهرست می‌کند.

در مورد مجلات خاص بریتانیا، مجلات فعلی بریتانیا: راهنمای موضوعی برای نشریات مفید است. سایر خدمات نمایه سازی تمام مطالب منتشر شده در نشریات دوره ای مشخص را فهرست می کنند و به طور منظم با انباشت سالانه تولید می شوند. آنها بر اساس موضوع و نویسنده مرتب شده اند، اما اطلاعات دقیقی در مورد محتوای مقاله ارائه نمی دهند.

 خدمات چکیده نویسی اطلاعاتی مشابه نمایه ها و همچنین خلاصه یا چکیده ای از مقاله را ارائه می دهد که جزئیات کافی را برای محقق فراهم می کند تا بداند آیا مرتبط است یا خیر. تعداد فزاینده‌ای از نمایه‌ها و چکیده‌ها در حال حاضر به‌عنوان پایگاه داده روی دیسک‌های CD-ROM در دسترس هستند. این شامل:

 کمک به روزنامه ها و سایر منابع اطلاعاتی

 برای برخی از محققان، مطالب مورد نظر در روزنامه ها، گزارش های سرشماری ملی یا سایر پایگاه های داده های آماری موجود خواهد بود. به عنوان مثال، اکثر دانشگاه ها به یک سیستم بازیابی برای سرشماری ملی دسترسی دارند.

 سیستم اطلاعات مدیریت آنلاین ملی (NOMIS)

یک سیستم اطلاعات استخدامی کامپیوتری است که در دانشگاه دورهام به نمایندگی از دپارتمان استخدام توسعه یافته است. از سال 1982 مورد استفاده ملی قرار گرفته است و امکان دسترسی به آمار رسمی در مورد اشتغال، مشاغل خالی و جمعیت، همراه با امکاناتی برای مقایسه و تجزیه و تحلیل داده ها در طیف گسترده ای از مناطق از سطوح محلی تا ملی را فراهم می کند.

اطلاعات در طیف گسترده ای از سطوح جغرافیایی در دسترس است و برخی از امکانات تجزیه و تحلیل داده ها، مانند نمودارها و درصد سن، در خود سیستم موجود است. از جمله داده هایی که NOMIS می تواند ارائه دهد عبارتند از:

بازار بریتانیا برای حمام های نصب شده: استفاده از داده های ثانویه و محدودیت های آن

در ابتدا ایده تمرکز بر بازار حمام های مجهز بود، اما از آنجایی که این بازار در بریتانیا هنوز در مراحل اولیه است، ساختار بازار بسیار پراکنده است، بنابراین به دست آوردن اطلاعات در مورد این بخش دشوار است. به دلیل این مشکل، تحقیقات بر روی بازار بریتانیا برای حمام و لوازم بهداشتی متمرکز شد. هدف از این تحقیق ارائه درک کلی به خواننده از موارد زیر بود:

  1. ساختار بازار
  2. سیستم توزیع
  3. رفتار خریدار مشتریان خصوصی

 با استفاده از دایرکتوری Aslib، فهرستی از هشت کتابخانه که می تواند کمک کننده باشد، تهیه شد. چهار مورد از آنها در لندن بودند: مدرسه بازرگانی لندن، کتابخانه تجارت خارج از کشور، کتابخانه تجاری لندن و کتابخانه بریتانیا – بخش علم و تجارت. دو کتابخانه در منچستر بودند: مدرسه بازرگانی منچستر و بخش تجاری کتابخانه مرکزی. یک کتابخانه در بیرمنگام – کتابخانه مرکزی بیرمنگام – و دیگری کتابخانه بریتانیا در آبگرم بوستون بود.

من که در شمال انگلستان مستقر بودم، از منطقه محلی شروع کردم و از دو کتابخانه در منچستر و یکی در بیرمنگام بازدید کردم. نتیجه از نظر شناسایی مطالب موجود بسیار خوب بود زیرا چندین نشریه خوب در مورد گزارش های بازار، مقالات روزنامه و مجلات موجود وجود داشت. کلمات جستجوی مورد استفاده در این بخش از تحقیق میزی عبارت بودند از:

  • حمام (ها)
  •  دوش ها
  •  لوازم بهداشتی
  •  حمام اختصاصی
  •  حمام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *