تحقیقات بازار در صنایع غذایی: برندسازی

وقتی نوبت به راه اندازی یک برند یا خط تولید مواد غذایی جدید می رسد، تحقیقات بازار می تواند موفقیت محصول را تعیین کند یا شکست دهد. تحقیق می تواند به سوالاتی مانند:

  • قیمت ایده آل برای محصول چقدر است؟
  • چه کسی بیشتر تمایل به خرید محصول دارد؟
  • محصول در چه بازارهایی موفق تر خواهد بود؟
  • عادات غذایی فعلی مشتریان بالقوه و مشتریان چیست؟
  • رقیب اصلی کیست؟

تحقیقات بازار مطمئناً تنها عامل موفقیت یک محصول نیست، اما مکان خوبی برای شروع اطمینان از امنیت پایه در بازار است. در زیر راه‌های مختلفی وجود دارد که تحقیقات بازار می‌تواند در زمینه صنعت غذا مفید باشد.

قیمت ایده آل

هنگام تلاش برای تعیین قیمت مناسب برای یک محصول، تکنیک‌های تحقیقاتی بازار زیادی برای پیاده‌سازی وجود دارد. یکی از پرکاربردترین تکنیک ها سنج حساسیت قیمت Van Westendorp می باشد. این تکنیک باعث می‌شود شرکت‌کنندگان برای درک درک فرد از ارزش محصول، قیمت‌ها را به دستورهای مختلفی اختصاص دهند. از طریق رسم تمام نقاط قیمت جمع‌آوری‌شده، نتیجه نهایی از نظر تئوری قیمت ایده‌آل است، چیزی بین خیلی ارزان و خیلی گران‌قیمت.

مخاطب ایده آل

یکی از پرکاربردترین تکنیک های تحقیقات بازار برای تعیین اینکه محصول باید برای چه کسی بازاریابی شود، استفاده از تقسیم بندی است. محققان در تلاش برای تقسیم بازار به مشتریانی که بیشتر و کمتر پذیرا هستند، از مصرف کنندگان سؤالاتی در مورد خودشان و احتمال خریدشان می پرسند. تقسیم بندی یک تکنیک عالی است زیرا به شرکت ها کمک می کند تا زیر گروه های موجود در بازار خود و ویژگی های مختلف مرتبط با هر یک را بهتر درک کنند. این به درک این که نه تنها برای چه کسی بازاریابی کنید، بلکه چگونه برای آنها نیز بازاریابی کنید، کمک می کند.

بازار ایده آل

برای کمک به یک شرکت در درک میزان موفقیت محصول آنها در یک بازار خاص، یک شرکت می تواند میزان نفوذ یک محصول در بازار را تعیین کند. این شامل تعیین کمیت این است که چه مقدار از بازار از محصول آنها استفاده می کند. سپس می توان این تعداد را با رقبای خود مقایسه کرد تا متوجه شد که آنها کجا کوتاه می آیند و پیشرفت می کنند. هنگامی که این تجزیه و تحلیل کامل شد، یک شرکت می تواند تلاش کند تا کانال های بازاریابی مختلف را برای افزایش سهم بازار خود کشف کند. برای مثال، کانال‌های مختلف می‌تواند شامل حق بیمه و عمده‌فروشی باشد

 روند شناسی

 تحقیقات بازار همچنین می تواند در درک وضعیت فعلی بازار بسیار مفید باشد. از آنجایی که اقتصاد، تورم و سیاست جهانی بسیار پویا هستند، شرکت‌ها باید برای اطمینان از موفقیت محصول خود، مطالعه دقیقی از بازار خود داشته باشند. به عنوان مثال، در دهه گذشته تغییر گسترده ای از فروشگاه های آجر و ملات به پلت فرم های خرید آنلاین صورت گرفته است.

تحقیقات بازار می‌تواند به شرکت‌ها کمک کند تا بفهمند که چگونه در دنیای آنلاین به‌طور فزاینده‌ای برای مشتریان خود بازاریابی کنند، خواه این به معنای طراحی مجدد وب‌سایت‌هایشان، افزایش سئو، پرداخت هزینه برای تبلیغات پاپ‌آپ و غیره باشد. در هر صورت، ضروری است که شرکت‌ها پیشتاز باشند. از منحنی استفاده می کنند و به طور مداوم استراتژی های بازاریابی خود را تکرار می کنند.

درک رقابت

تحقیقات بازار نه تنها به یک شرکت کمک می کند تا بفهمد مشتریان چگونه با محصولشان تعامل دارند، بلکه به رقبایشان نیز کمک می کند. به خصوص در بازار پر رقابت صنایع غذایی، شرکت هایی که درک خوبی از رقبای خود دارند، قادر خواهند بود محصولات خود را از بسته بندی بهتر متمایز کنند.

همانطور که جهان ما به تغییر و تحول ادامه می دهد، بازار نیز تغییر می کند. نیازها و ترجیحات مصرف‌کننده گاهی ممکن است سخت باشد، اما تحقیقات بازار به شرکت‌ها اجازه می‌دهد در تمام مراحل توسعه و راه‌اندازی محصول از منحنی جلوتر بمانند. این تحقیق برای اطمینان از موفقیت اولیه و مداوم محصول مفید و ضروری است.

نوع کسب و کار صنایع غذایی

صنایع غذایی شامل شرکت هایی است که با تولید، تولید، بسته بندی، خرده فروشی و توزیع محصولات غذایی در اشکال مختلف فعالیت می کنند. صنعت غذا در طول دو دهه گذشته به لطف پیشرفت های تکنولوژیکی، همگام با تقاضای رو به رشد برای غذاهای راحت، پیشرفت زیادی کرده است. این بخش خواستار تقاضای بیشتر برای بسته بندی برای اطمینان از محصولات ایمن، تازه و با کاربری آسان است.

تقاضا برای مواد غذایی با کیفیت بهتر و به مقدار بیشتر به این معنی است که صنایع غذایی چندین صنعت دیگر مانند فروشگاه‌های رفاه، سوپرمارکت‌ها، هایپرمارکت‌ها و فروشگاه‌های بنزین با بخش‌های خواربار را به پیش می‌برد. سوپرمارکت ها و هایپرمارکت ها بیشترین سهم بازار را از نظر فروش دارند.

 مواد غذایی و کشورها

خرده فروشی مواد غذایی در اتحادیه اروپا و ایالات متحده تحت سلطه لباس ها قرار دارد و سهم بازار آنها در کشورهای نوظهور افزایش می یابد و خرده فروشان کوچک سهم فزاینده ای از فروش مواد غذایی را به خود اختصاص می دهند.

15 شرکت پیشرو در سوپرمارکت های جهانی حدود 30 درصد از فروش سوپرمارکت های جهانی را تشکیل می دهند. این صنعت متمرکز نیست و 50 تولید کننده مواد غذایی پیشرو کمتر از 20 درصد از فروش جهانی مواد غذایی بسته بندی شده را تشکیل می دهند.

تولیدکنندگان مواد غذایی در حال توسعه خطوط تولید تخصصی هستند تا رشد رقابتی و مستقیم را به جای رویکرد سنتی تنوع بخشیدن به سبد محصولات حفظ کنند. بازارهای منطقه ای و خطوط تولید ممکن است متمرکز باشند، اگرچه صنعت غذای جهانی چنین نیست.

مناطقی که تمرکز بازار را نشان می دهند شامل فروش کالاهای مارک دار مانند غذای کودک و غلات صبحانه می شود. غذاهای طبیعی، راحتی، ترکیبات علوفه ای، فواید طعم کامل و پروتئین های نسل بعدی، پنج گرایش کلیدی غذا و نوشیدنی هستند که در آینده نزدیک باید تماشا کنید.

روند های جدید صنایع غذایی

خرده فروشی جهانی مواد غذایی سالانه بیش از 4 تریلیون دلار درآمد دارد. صنایع غذایی شامل چندین دسته از مواد غذایی از جمله: لبنیات، غذاهای دریایی، تخم مرغ، میوه و سبزیجات، غذاهای لوکس، مواد غذایی ارگانیک، گوشت، مواد غذایی بسته بندی شده، چاشنی ها و محصولات مبتنی بر غلات است. تمرکز بر تلاش‌های پایداری است، اما تمرکز تغییر کرده است

به سمت از دست دادن و هدر رفتن مواد غذایی بسیاری از مصرف کنندگان به طور مداوم به دنبال این هستند که چگونه می توانند مواد تشکیل دهنده را از جریان زباله خود استخراج کنند، در حالی که ضایعات مواد غذایی در انتهای زنجیره غذایی مصرف کننده و خرده فروش نیز برای بررسی بیشتر تنظیم شده است. و هنگامی که موضوعات تأثیر منفی مانند رسوایی گوشت اسب که صنعت غذا را به دلایل اشتباه در اخبار در سال 2012 در اخبار نگه داشت،

 ترس از مواد غذایی و کمبود موجودی بر اعتماد مصرف کننده تأثیر می گذارد، اخیراً شرکت ها بالاخره متوجه شده اند و دست به کار شده اند. به منظور جلب مجدد اعتماد مصرف کننده. و در نتیجه، تولیدکنندگان بیشتری به دنبال برجسته کردن منشاء محصولات و مواد تشکیل دهنده خود هستند. بنابراین، در سال 2014، مصرف‌کنندگان می‌توانند انتظار داشته باشند که تولیدکنندگان شروع به ترکیب مواد علوفه‌ای و بیش از حد محلی در قالب‌های قابل دسترس و محصولات قابل شناسایی کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *