اطلاعات و تحقیقات بازاریابی

پایگاه های داده و ذخیره سازی داده ها پایگاه داده مجموعه ای از داده های خام است که به صورت منطقی مرتب شده و به شکلی سازماندهی شده اند که می تواند توسط کامپیوتر ذخیره و پردازش شود. لیست پستی مشتری یکی از انواع پایگاه داده است. ویژگی های جمعیت ممکن است بر اساس ایالت، شهرستان و شهر در پایگاه داده دیگری ثبت شود. فن آوری کامپیوتری مدرن ذخیره و بازیابی این اطلاعات را آسان و راحت می کند. داده های جمعیتی مورد نیاز برای انجام تجزیه و تحلیل سایت خرده فروشی ممکن است به معنای روزها، احتمالاً هفته ها، در یک کتابخانه باشد. امروز، اطلاعات فقط چند کلیک فاصله دارد. ذخیره سازی داده ها فرآیندی است که به داده های عملیاتی مهم روزانه اجازه می دهد تا برای دسترسی ساده ذخیره شوند و سازماندهی شوند. به طور خاص، یک انبار داده، انبار رایانه ای چند لایه از داده های فعلی و تاریخی است. مدیریت انبار داده مستلزم آن است که داده های دقیق از سیستم های عملیاتی استخراج، تبدیل، به بخش های منطقی (به عنوان مثال، داده های روزانه، داده های هفتگی و غیره) قرار داده شود و به شیوه ای سازگار و ایمن ذخیره شود. سازمان‌هایی که دارای انبارهای داده هستند ممکن است پایگاه‌های داده را از داخل و خارج شرکت یکپارچه کنند. مدیریت یک انبار داده به طور موثر نیازمند قدرت محاسباتی و تخصص قابل توجهی است. در نتیجه، شرکت‌های انبار داده وجود دارند که در ازای دریافت هزینه، این خدمات را برای شرکت‌ها ارائه می‌کنند.
■ تحقیقات بازاریابی اختصاصی تحقیقات بازاریابی قبلاً به عنوان مجموعه گسترده ای از رویه ها و روش ها تعریف شده است. برای روشن شدن مفهوم DSS، دیدگاه محدودتری از تحقیقات بازاریابی را در نظر بگیرید. تحقیقات بازاریابی اختصاصی بر جمع آوری داده های جدید توسط شرکت تأکید دارد. تعداد کمی از روش ها و روش های تحقیقات بازاریابی اختصاصی به طور منظم یا مداوم انجام می شود. در عوض، پروژه‌های تحقیقاتی انجام شده برای مطالعه مشکلات خاص شرکت داده‌ها را تولید می‌کنند. این تحقیقات بازاریابی اختصاصی است. ارائه داده‌های غیرمعمول به مدیران که در غیر این صورت در دسترس نبود، کارکرد اصلی تحقیقات بازاریابی اختصاصی است. پیش از این، چهار دسته از تحقیقات را مورد بحث قرار دادیم. تحقیقات بازاریابی اختصاصی ممکن است شامل یکی یا هر دو نوع تحقیق “تست” و “مسائل” باشد.
■ ورودی فروشنده فروشندگان در محیط های خارجی شرکت ها کار می کنند، بنابراین معمولاً داده های ضروری بازاریابی را ارائه می دهند. گزارش های نمایندگان فروش اغلب مدیران را از تغییرات قیمت های رقبا و ارائه محصولات جدید آگاه می کند. همچنین ممکن است شامل انواع شکایاتی باشد که فروشندگان از مشتریان می شنوند. با آشکار شدن روندها، این داده ها ممکن است به هوش بازاریابی تبدیل شوند که منجر به تغییر در طراحی محصول یا ارائه خدمات شود.
■ ردیابی رفتار فن آوری مدرن راه های جدیدی برای ردیابی رفتار انسان ارائه می دهد. سیستم‌های ماهواره‌ای موقعیت یاب جهانی (GPS) به مدیریت اجازه می‌دهد تا مکان پرسنل تحویل‌دهنده را همیشه ردیابی کند. این همان سیستمی است که مسیرها را از طریق سیستم ناوبری خودرو فراهم می کند. برای مثال، اگر تحویل‌دهنده شما برای 9 سوراخ گلف استراحت کند یا تصمیم بگیرد در اواسط بعدازظهر در نوار نیل توقف کند و چند آبجو بنوشد، مدیریت می‌تواند این موارد را به دلیل انحراف از مسیر تحویل مناسب تشخیص دهد. بنابراین، می تواند به ردیابی کارکنانی که وظایف خود را به خوبی انجام می دهند کمک کند.
فناوری همچنین به شرکت ها اجازه می دهد تا رفتار واقعی مشتری را دنبال کنند. در حالی که ممکن است داده های ردیابی GPS مشتریان نیز گاهی اوقات ممکن باشد، همانطور که عکس نشان می دهد، اینترنت همچنین ردیابی رفتار مشتری را تا حد زیادی تسهیل می کند. به عنوان مثال، گوگل توالی «کلیک از طریق» مشتریان را ردیابی می کند. بنابراین، اگر مشتری در حال جستجوی اطلاعات در مورد یخچال و فریزر باشد و سپس به BestBuy.com مراجعه کند، Google می‌تواند این رفتار را ردیابی کند و از این اطلاعات استفاده کند تا به BestBuy اطلاع دهد که چقدر اهمیت تبلیغات در Google و حتی قیمت‌گذاری خودکار برای تبلیغ‌کنندگان دارد. رفتار خرید را می توان در محل فروش نیز پیگیری کرد. داده‌های اسکنر به سوابق انباشته‌شده ناشی از ضبط داده‌های محل فروش اشاره دارد. به عبارت دیگر، هر بار که محصولات در باجه صندوق اسکن می شوند، اطلاعات را می توان ذخیره کرد. اصطلاح داده‌های تک منبعی به توانایی یک سیستم برای جمع‌آوری انواع مختلفی از داده‌های مرتبط، مانند نوع خرید، استفاده از تبلیغات فروش، یا داده‌های فراوانی تبلیغات، از یک منبع واحد در قالبی اشاره دارد که یکپارچه‌سازی، مقایسه، و تحلیل ■ ردیابی وب مخترعان اولیه اینترنت احتمالاً در دهه 1960 چیزی را پیش بینی نمی کردند، اما اینترنت شاید به مهم ترین وسیله ارتباطی برای آخرین نسل نوجوانان تبدیل شده است. ردیابی وب توسط محققان بازاریابی برای نظارت بر روندها و اطلاعات ارسال شده توسط مصرف کنندگان که مربوط به برند یا محصولات شرکت است انجام می شود. MySpace.com در دسامبر 2007 نزدیک به 70 میلیون بازدیدکننده منحصر به فرد ثبت کرد و یکی از 10 وب سایت برتر در آمریکا است که بیشترین بازدید را داشته است. . عکس فوری پژوهشی در صفحه بعدی نشان می‌دهد که چگونه شرکت‌های انتشارات و تولید از اطلاعات سایت‌های شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند. سایر منابع اطلاعاتی عبارتند از وبلاگ های اینترنتی و اتاق های گفتگو که در آن مصرف کنندگان اطلاعات مربوط به تجربیات خود را به اشتراک می گذارند، از جمله شکایاتی که به عنوان نوعی هشدار به مصرف کنندگان دیگر عمل می کند. ■ فروشندگان خارجی و توزیع کنندگان خارجی فروشندگان خارجی و توزیع کنندگان خارجی اطلاعات را به عنوان محصولات خود به بازار عرضه می کنند. بسیاری از سازمان ها در جمع آوری و انتشار اطلاعات با کیفیت بالا تخصص دارند. یکی از فروشنده‌های خارجی، شرکت ACNielsen، رتبه‌بندی برنامه‌های تلویزیونی، تعداد مخاطبان و اطلاعاتی درباره ترکیب جمعیتی گروه‌های بیننده تلویزیون ارائه می‌کند. فروشندگان دیگر در توزیع اطلاعات تخصص دارند. کتابخانه های عمومی همواره اطلاعات را به صورت سنتی به صورت کتاب خریداری کرده و به عنوان توزیع کننده این اطلاعات عمل کرده اند. نمایندگان رسانه ها اغلب اطلاعات جمعیت شناختی و شیوه زندگی مفیدی را در مورد مخاطبان خود ارائه می دهند. عصر تبلیغات، وال استریت ژورنال، مدیریت فروش و بازاریابی و سایر نشریات تجاری و تجاری منابع مهم اطلاعات هستند. این نشریات مدیران را در مورد اقتصاد، فعالیت‌های رقبا و سایر جنبه‌های محیط بازاریابی به‌روز نگه می‌دارند. شرکت هایی به نام متخصص داده ها اطلاعات بازاریابی خاصی را ثبت و ذخیره می کنند. فن‌آوری رایانه روشی را که بسیاری از این سازمان‌ها ارائه می‌دهند تغییر داده است و به نفع توسعه پایگاه‌های اطلاعاتی رایانه‌ای است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *