استاندارد ها در خدمات تحقیقات بازار

استانداردهای کیفیت پرسش از استانداردهای کیفیت در تحقیقات بازار با مسائل اخلاقی تحت پوشش کدهای عمل مرتبط است. واضح است که تحقیقات، اگر قرار است فایده ای داشته باشد، باید حداقل با حداقل استاندارد انجام شود. بحث کمی وجود دارد که اساس تحقیقات بازار قابل اعتماد کیفیت مصاحبه است. طراحی پرسشنامه و سایر فعالیت‌های دفتری قطعاً بر خروجی تأثیر می‌گذارد، اما مصاحبه‌گرها چگونه کار خود را به خوبی و با وجدان انجام می‌دهند. با این حال، این کارگران از جایگاه حرفه ای برخوردار نیستند و اغلب قبل از شروع کار فقط آموزش محدودی دارند. علاوه بر این، مصاحبه کنندگان چهره به چهره (مصاحبه کنندگان تلفنی در موقعیت متفاوتی قرار دارند) عمدتاً بدون نظارت و با تماس محدود با دفتر مرکزی کار می کنند. همچنین آنها اغلب به صورت پاره وقت و برای چندین شرکت کار می کنند و این می تواند بر وفاداری آنها به هر سازمان تأثیر بگذارد.
یک طرح خاص به نام طرح کنترل کیفیت مصاحبه کننده (IQCS) برای چندین سال با هدف توسعه و ارتقای استانداردهای کار میدانی وجود داشته است. الزامات دقیق این طرح سال به سال تغییر می کند اما شامل موارد زیر است:
• حداقل دوره‌های آموزشی برای مصاحبه‌های جدید و الزامی است که حتی مصاحبه‌های باتجربه آموزش شروع کار برای شرکت دیگری را داشته باشند.
• نظارت بر کار مصاحبه‌کنندگان از طریق تماس مجدد مستقل با نمونه‌ای از پاسخ‌دهندگان (بازبینی مجدد) – هدف از این امر به ویژه اطمینان از این است که مصاحبه‌ها فقط توسط یک مصاحبه‌گر نادرست (نادر اما نه کاملاً ناشناخته) ساخته نشده است.
• ارزیابی کار مصاحبه کنندگان از جمله با همراهی مداوم توسط سرپرستان آموزش دیده یا کارکنان دفتر مرکزی.
• سیستم های مبتنی بر دفتر برای اطمینان از اجرای تمام موارد فوق. این الزامات برای مصاحبه چهره به چهره تعیین شده است. الزامات IQCS قابل مقایسه برای مصاحبه تلفنی وجود دارد. آژانس عضویت در این طرح شامل بازدید سالانه بازرسان IQCS برای اطمینان از برآورده شدن الزامات است.
در حالی که حیاتی است، کار میدانی تنها بخشی از فرآیند تحقیق است و به طور فزاینده ای به رسمیت شناخته شده است که استانداردهای منتشر شده (که می توانند به طور مستقل ارزیابی شوند) همچنین در فعالیت هایی مانند تماس با مشتری و قرارداد، طراحی و برنامه ریزی تحقیقاتی، پردازش داده ها و گزارش ها جایگاهی دارند. انجمن استانداردهای کیفیت تحقیقات بازار (MRQSA) یک نهاد تمام صنعتی است که تعدادی از نهادهای تجاری و حرفه ای از جمله MRS را گرد هم می آورد. MRQSA برای توسعه حداقل استانداردها برای تحقیقات بازار، جمع آوری داده ها و پردازش داده ها راه اندازی شد. این استانداردها اکنون به BS7911 تبدیل شده اند.
 
به این داستان توجه کنید :
یکی از مردم شکایت کرد که یک اداره دولتی نام و آدرس او را به یک شرکت تحقیقات بازار به منظور انجام تحقیقات فاش کرده است و متعاقباً، نماینده ای از شرکت تحقیقات بازار برای مصاحبه با او به خانه او رفت. او احساس می‌کرد که وزارتخانه قانون حفاظت از داده‌ها 1988 را نقض کرده است و داده‌های او را بدون رضایت او در اختیار یک شرکت خصوصی قرار داده است. در بررسی این شکایت مشخص شد که به شرکت تحقیقات بازار لیستی از نام و آدرس مشتریان داده شده است که به طور تصادفی از پایگاه‌های اطلاعاتی بخش فقط برای این نظرسنجی انتخاب شده‌اند. همه نامه‌ای از وزارت دریافت کرده بودند که در مورد این نظرسنجی به آنها اطلاع داده شده بود و نشان می‌داد که داده‌های ارائه شده در مصاحبه‌ها توسط خدمات شرکت تحقیقات بازار کاملاً محرمانه نگهداری می‌شود و نام شرکت‌کنندگان در اختیار وزارتخانه قرار نخواهد گرفت. خوشبختانه هم برای اداره دولتی و هم برای شرکت تحقیقات بازار، آنها در کمیسیون اطلاعات ثبت شده بودند و با اطلاع دادن به پاسخ دهندگان مبنی بر محرمانه ماندن داده ها، از قانون حفاظت از داده ها تبعیت کردند. با این حال، اگر تحقیقاتی آغاز شود، لحظه ترسناکی است، بنابراین ثبت و درک مفاهیم این قانون مهم است.”

تصمیماتی که می تواند با تحقیقات بازار هدایت شود

چهار جهت وجود دارد که یک شرکت می تواند به دنبال گسترش تجارت خود باشد.

می تواند با هدف افزایش سهم بازار خود با محصولاتی که از قبل در سبد محصولاتش هستند، به دنبال کسب و کار بیشتری از مشتریان فعلی خود باشد. مطالعات رضایت مشتری معمولا برای شناسایی فرصت ها در این جعبه انجام می شود.

می تواند با وارد کردن طیف محصولات سنتی خود به بازارهای جدید به دنبال گسترش باشد. به عنوان مثال می تواند به دنبال توسعه باشد

بازارهای صادراتی که قبلاً هیچ فروشی نداشته است. تحقیقات بازار می تواند در اینجا با ارائه اطلاعات در مورد اندازه فرصت، رقابت، بهترین مسیر به بازار و غیره کمک کند.

می‌تواند به دنبال متقاعد کردن مشتریان فعلی باشد که باید محصولات یا خدمات مختلفی را خریداری کنند – نوعی گسترش خط محصول. در این مورد، تحقیقات بازار می تواند نیازهای مشتریان را برای محصولاتی که برای سبد گسترده در نظر گرفته شده است، بررسی کند.

می تواند امکان فروش محصولات جدید به طیف جدیدی از مشتریان را بررسی کند. از آنجایی که این گمانه‌زنانه‌ترین گزینه است، تحقیقات بازار نقش حیاتی در نشان دادن نقشه کامل نیازهای افراد، نحوه ارضای یا عدم رضایت آنها در حال حاضر، احتمال خرید محصولات یا خدمات جدید و غیره دارد.

سوالات کسب و کار “سطح بالا” که می توان با تحقیقات بازار به آنها پاسخ داد :

توجه: این چارچوب برای اولین بار توسط ایگور آنسوف به عنوان “ماتریس محصول-بازار” در هاروارد بیزینس ریویو در نسخه سپتامبر/اکتبر 1957 ترویج شد. این ماتریس به یکی از محبوب ترین ماتریس ها تبدیل شده است و برای شناسایی استراتژی های جایگزین اصلی که گزینه هایی برای شرکتی است که می خواهد رشد کند استفاده می شود.

همه مشاغل با مشکلات یا فرصت های بازاریابی مواجه هستند. به مثال هایی فکر کنید که در آن ها معتقدید شرکت ها باید از تحقیقات بازار استفاده کنند و احتمالاً از این کار استفاده نمی کنند. به نظر شما تحقیقات بازار در چه زمینه های اصلی کاربرد دارد؟ این مشکلات می توانند در چارچوبی مانند شبکه Ansoff قرار گیرند یا ممکن است به سؤالات سطح نسبتاً بالایی از نوعی که اغلب در اتاق هیئت مدیره پرسیده می شود پاسخ دهند. نمونه هایی از این گونه سوالات عبارتند از:

حل مشکلات مالی

 • چگونه می توانیم کاهش فروش را معکوس کنیم (یا به افزایش فروش برسیم)؟
 • چگونه می توانیم سود بیشتری از محصول/خدمت به دست آوریم؟
 • چگونه می توانیم رضایت مشتریان خود را افزایش دهیم تا وفاداری بهبود یابد؟

فرصت های ملاقات

 • چگونه می توانیم پیشنهاد خود را به مشتریان (محصول/خدمات، تحویل، تضمین ها، پشتیبانی خدمات و غیره) بهبود دهیم؟
 • قیمت بهینه ای که باید بپردازیم چیست؟
 • چگونه می توانیم بازار را تقسیم بندی کنیم تا بتوانیم نیازهای مشتریان را بهتر برآورده کنیم؟
 • بهترین مسیر برای رسیدن به بازار چیست؟
 • چگونه می توانیم مردم را متقاعد کنیم که محصولات ما را بخرند در حالی که آنها در جهت های دیگر وسوسه می شوند؟
 • چگونه می توانیم فروش خود را در مناطق دیگر افزایش دهیم؟
 • کدام محصولات یا خدمات جدید را می توانیم به مشتریان خود ارائه دهیم؟

ارزیابی و تشخیص

 • علت افت فروش و/یا سودآوری چیست؟
 • چرا مردم محصول ما را به نفع شرکت های دیگر رد می کنند؟
 • چه عواملی باعث می شود مردم محصولات/خدمات ما را بخرند (یا موانعی که آنها را متوقف می کنند)؟

 این سؤالات «سطح بالا» اغلب روشی هستند که نیازهای تحقیقات بازار توسط مدیریت ارشد بیان می‌شود و این مسئولیت محقق بازار است که آنها را به اهداف تحقیقاتی تبدیل کند که می‌تواند توسط یک مطالعه به آنها پاسخ دهد.

علاوه بر این سؤالات سطح بالا، سؤالات مفصل زیادی وجود دارد که می توان با تحقیقات بازار به آنها پاسخ داد و این سؤالات به شرح زیر است:

سوالات مفصلی که با تحقیقات بازار می توان به آنها پاسخ داد:

 • بازار و ساختار آن
 • اندازه بازار (معمولاً بر اساس بخش ها تقسیم می شود)
 • مسیر رسیدن به بازار (از طریق زنجیره ارزش)
 • شرکت هایی که در بازار رقابت می کنند (و سهم بازار آنها)
 • تعداد مصرف کنندگان (دوباره به تفکیک بخش)

 نیازها و رضایت مصرف کننده

 • عواملی که باعث خرید محصول (یا خدمات) می شود
 • عواملی که بر انتخاب تامین کننده تاثیر می گذارد
 • اهمیت مسائل خاص در انتخاب تامین کننده (مانند کیفیت محصول، در دسترس بودن، قیمت، نام تجاری و غیره)
 • رضایت مصرف کنندگان از محصول (یا خدمات)

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *